• +90-324-231-3156
  • +90-533-620-0188
  • merzeciturizm@hotmail.com

UÇAKLI BUTİK KARADENİZ TURU

  • Süre: 20-25 TEMMUZ
  • Fiyat: 5900TL

KARADENİZ YAYLALAR & DOĞU ANADOLU

Turlarımız 16 Kişilik Butik Tur olarak hazırlanmıştır.

Trabzon – Ayder Yaylası – Çayeli Haremtepe Köyü – Fırtına Deresi – Çamlıhemşin – Huser Yaylası – Çat Vadisi – Rize – Hopa – Gürcistan ( Batum) – Borçka – Karagöl – Şavşat Yaylası – Karagöl – Ardahan – Kars – Ani Harebeleri – Ağrı – Dogubayazıt – İshak Paşasarayı – Muradiye Şalalesi – Van – Akdamar Adası – Van Kalesi

20 – 25 Temmuz & 10 – 15 Ağustos

1.GÜN/
Saat 12.00’da Adana Havalimanı’nda buluşma ve Pegasus Havayolları ile 13:00’da Trabzon’a hareket. 14:30’da Trabzon’a varış. Alanda bizleri bekleyen aracımızla Trabzon’a hareket. İlk olarak  Çayeli Haremtepe Köyü’ne (Çeçeva) hareket. Muhteşem bir görsel şölen Gizli bahçe Çay Bahçesi’nde çekeceğimiz fotoğraflarımızın ardından köy kahvesinde çaylarımızı içeceğiz. Rize’de Rize bezi alışverişi molası veriyoruz. . Ayder Yaylası’na doğru yolculuğumuza devam ediyoruz ve Ayder yaylasına çıkarken fırtına deresi kenarında mola veriyoruz. Dileyenler Zipline (Extra) aktivitesinden faydalanabilir ya da Salıncaklarda fotoğraf çekilebilir. Fırtına Deresi & Vadisi, Hemşin ve Çamlıhemşin Yaylalarını geçerek 1358m. Yükseklikte Kaçkar Dağları Milli Parkı içerisinde yer alan. Ayder Yaylası’na geliyoruz.   Gelin Tülü Şelalesi ve yöresel Yayla Evlerini görerek Karadeniz’in en gözde yaylasında yapacağımız yürüyüş sonrasında Ayder Yaylası Yeşil Vadi otelimize varış ve yerleşme. Otelde akşam yemeği ve dinlenme.


2.GÜN/
Otelde alacağımız kahvaltımızın ardından. Huser Yaylası’na  Gidiyoruz Adeta bulut denizi görüntüsü veren bu güzel ortamda gün batımının eşsiz güzelliğinde fotoğraflarımızı çekiyoruz ( Hava şartlarının elverişli olması halinde gidilecektir)Çamlıhemşin’e hareket. Fırtına Deresi ve Vadisi boyunca ilerleyerek  Çat Vadisi’ne ulaşacağız. Sarp bir kayaya konuşlanmış 8 burç ve 1 gözetleme kulesinden oluşan Zil Kale’yi gezeceğiz. Zil Kale ziyaretimizin ardından doğal güzellikleriyle büyüleyici Palovit Şelalesi’ne gidiyoruz. Buradaki fotoğraf molamızın ardından bölgenin en eski köprüsü olan Çinçiva Kemer Köprüsü’nü ve Şenyuva’yı göreceğiz ardından Ayder Yaylası Yeşil Vadi otelimize dönüş akşam yemeği ve dinlenme.

3.GÜN/

Otelde alacağımız kahvaltımızın ardından otelden ayrılış. Sarp sınır kapısına hareket. Sınır geçiş işlemlerimizin ardından Gürcistan’a geçiş. İlk olarak Roma döneminden kalan en son Osmanlılar tarafından kullanılan Gonio Kalesini panoramik olarak görüyoruz. Batum şehir merkezine devam ederken Bayburt’tan doğup Batum sınırlarına kadar devam eden Çoruh Nehrini görüyoruz. Batum şehir merkezine gelerek tarihi Orta Camii, Posedion Anıtı, Tiyatro Meydanı, Medea Heykeli, Ali-Nino Heykeli, Alfabe Kulesi ve meşhur dönme dolabı, İzmir saat kulesini ve yeni oluşturulan yüzüyle Avrupa Meydanı gezilerimizi yapıp alışveriş için vereceğimiz serbest zaman sonrasında Batum Turumuzu tamamlıyor ve Sarp sınır kapısından giriş işlemlerimizin ardından Hopa’da konaklama yapacağımız Peronti Otel’e varış ve yerleşme. Otelde akşam yemeği ve dinlenme.

 

4.GÜN/

Otelde alacağımız kahvaltımızın ardından otelden ayrılış. Borçka’ya ulaşıyoruz. Burada minibüslerimize binerek deniz seviyesinden 1430 metre yükseklikte bulunan çevresi yağmur ormanlarına benzeyen bir eko sisteme sahip olan Karagöl’e ulaşıyoruz (ekstra) . Karagöl’ün etrafında yapacağımız yürüyüş esnasında isteyen misafirlerimiz sandal ile göl üzerinde keyifli bir gezi yapabilir. Karagöl’ün huzur veren doğa güzelliklerini görmemizin ardından minibüslerimize binerek Borçka’ya ulaşıyoruz. Ardından ülkemizin en güzel göllerinden biri Şavşat Karagöl’ varıyoruz  vereceğimiz serbest zamanda göl etrafında gezebilir Karagöl kenarındaki tesiste Çayını demletip içebilir. Daha sonra aracımıza binip Karagöl’den ayrıldıktan sonra Ardahan şehir merkezi panoramik gezisi sonrası Kars’ta konaklama Kars Park Otelimize varış ve yerleşme. Otelde akşam yemeği sonrası isteyen misafirlerimiz Kars sokaklarında yürüyüş yapıyoruz. Roma döneminden günümüze ulaşıp halen kullanılan Taş Köprü’yü, Tarihi Hamam’ı görüyor, günümüzde merkez kale ya da iç kale olarak adlandırılan Kars Kalesi’ni panoramik olarak fotoğraflama imkanı buluyoruz. Rus mimarisinin bütün inceliklerinin yansımasını görebileceğimiz yapıların arasında gezerken Türkiye’de olduğumuzu unutuyoruz. Ünlü şairlerimiz ‘den Namık Kemal’in bir dönem yaşadığı evi görüp  Kars’ın önemli bir kültür mirası olan Aşık geleneğini tanıma fırsatı buluyoruz, ardından otelimize dönüş ve dinlenme.

 

 

5.GÜN/

Otelde alacağımız kahvaltımızın ardından otelden ayrılış. Ermenistan sınırında yer alan ve Arpaçay’ın büyüleyici manzarasına ev sahipliği yapan  Ani Harabeleri’ne ulaşıyoruz.  Surlar, Aslanlı Kapı, Büyük Katedral, Resimli Kilise, Selçuklu Sarayı, Anadolu’da yapılan ilk cami olan Ebu’l Manucehr Camii gibi önemli kalıntılar burada göreceğimiz tarihi eserlerden sadece birkaçı. Yapılan anlatımların ardından, Doğunun Efes’i olarak anılan Ani Harabelerinde son fotoğraflarımızı aldıktan sonra Tuzluca, Iğdır üzerinden Türkiye’nin en yüksek Dağı olan Ağrı Dağı eteğine kurulmuş Doğubayazıt’a hareket ediyoruz. Doğubayazıt’ta Türkiye’nin tanıtım fotoğraflarında sıklıkla yer alan ve Ağrı Dağı manzarasına bakan İshak Paşa Sarayını geziyoruz. İshak Paşa gezimizden sonra Tendürek dağından geçerek Van’ın Muradiye ilçesine gidiyoruz. Yaklaşık 20 metre yükseklikten dökülen Muradiye Şelalesi’ni geziyoruz.  Şeytan Köprüsü üzerinde geçireceğimiz heyecanlı dakikaların ardından, Van’daki Gölü’nün çevresini dolaşarak ardından Van’da konaklama yapacağımız otelimize varış ve yerleşme.

 

6.GÜN/

Otelde alacağımız kahvaltımızın ardından otelden ayrılış. Van denince ilk akla gelen yapı olan Akdamar Adası ve kilisesi var sırada. Ülkemizin en büyük gölüne bölge insanı ‘deniz’ der. Dileyen misafirlerimiz ile üzerinde yapacağımız yarım saatlik tekne yolculuğuyla ulaşacağımız Akdamar Adası’nın ve Kilisesi’nin kavuşamayan âşıklarının hüzünlü hikâyesini dinledikten ve Kral Gagik’in muhteşem kilisesinin tarihini öğrendikten sonra öğle yemeğimizi Van ‘Denizi’ kıyısında alacağız. (Ekstra) Dileyenler Van’a özgü inci kefalinin tadına bakabilirler. Ardından Van merkeze dönerek Van Kalesi gezimizi gerçekleştiriyoruz. Göl kıyısında muhteşem bir manzaraya ev sahipliği yapan Van Kalesi içerisinde Urartular’a ait birçok yapının yanı sıra çözümlemeleri yapılmış anıtsal Urartu yazıtlarını da görme imkanı bulacağız. Rehberimizin anlatımları sonrası Van Kalesinde serbest zamanımızda birçok hatıra fotoğrafı çekme ve bu görkemli manzaranın keyfini çıkarma fırsatımız olacak. Van Kalesi gezimizin ardından Van denilince aklımıza ilk gelen eşsiz güzellikteki Van Kedilerini yakından göreceğimiz Kedi Evine gidiyoruz. Van kedileri koruma altında olduğundan Van dışına çıkartılması yasaklanmış durumda bu sebepten dolayı özel alanlarda yaşatılıyorlar. Bu özel alanlardan birisi olan Kedi evi gezimiz sonrası Van’ın meşhur Urartu Gümüş sanatı olan Savat ve Arubani sanatları hakkında bilgi almak üzere Gümüş Atölyesine uğruyoruz. Burada alacağımız sunumun ardından alışveriş imkanı da bulabileceğiz. Gümüş Atölyesinin ardından Van’ın bir diğer el sanatı olan Halı\Kilim atölyesine gidiyoruz. İran\ Ermeni\Türkmen halı ve kilimleri üzerine detaylı bir bilgilendirme alarak yok olmaya yüz tutan bu sanatın inceliklerini hep beraber öğreniyoruz. Halı\Kilim atölyesinin ardından Van Havalimanına ulaşarak dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. Pegasus Havayolunun 18:45 sefer sayılı uçuşu ile Adana Havalimanına uçuş. 20:15 Adana Havalimanı varış ve başka bir gezide buluşmak üzere vedalaşma.

 

 

FİYATA DAHİL HİZMETLERİMİZ
> Pegasus Havayolu ile Adana-Trabzon & Van-Adana arası gidiş dönüş uçuş bileti
> Ayder Yaylası Yeşil Vadi Otelde 2 gece konaklama
> Hopa Peronti Otelde 1 gece konaklama
> Kars Park Otelde 1 gece konaklama
> Van Şahmaran Hotel’de 1 gece konaklama
> Otellerde 5 sabah kahvaltısı
> Otellerde 5 akşam yemeği
> Seyahat sağlık sigortası
> Rehberlik hizmeti
> Ulaşım

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLERİMİZ
> Öğle yemekleri
> Müze ve Ören yeri girişleri
> Borçka Karagöl minibüs ücreti

Tags:

Leave a Reply