• +90-324-231-3156
  • +90-533-620-0188
  • merzeciturizm@hotmail.com

BALKANLAR 2019

  • Süre: 8GÜN
  • Fiyat: 699 €

Adana’dan Türk Hava Yolları ile  OSMANLI’nın izinde;

BÜYÜK BALKANLAR

*28 HAZİRAN-05 TEMMUZ ve *19 TEMMUZ- 26 TEMMUZ (7gece-8gün)

MAKEDONYA – ARNAVUTLUK – KARADAĞ – (HIRVATİSTAN) – BOSNA HERSEK – SIRBİSTAN

TÜM TURLAR, KAHVALTILAR, AKŞAM YEMEKLERİ DÂHİL

Üsküp(1),Kalkandelen/Terovo, Ohrid(2),Resne, Manastır/BitolaAskeriidadi(Atatürk’ünmüzehaline gelenokulu),SvetiNaum, Tiran, İskodra, Podgorica(1),Budva, Kotor, Trebinje(1),(Dubrovnik), Poçitel, NeretvaNehri, Mostar, Yablanica, Saraybosna(1),Belgrad(1)

1.GÜN CUMA                                        ADANA İSTANBUL ÜSKÜP

Sabah saat 03.30’da Adana Havalimanı İç Hatlar terminali THY kontuarı önünde ACENTA yetkilisi ile buluşma. Bilet ve bagaj işlemlerimizin ardından TK 2451 sefer sayılı uçuş ile 04.55’te İstanbul’a hareket. 06:50’de İstanbul’a varış. Pasaport işlemlerimizin ardından THY TK 1003 ile 07:50’de Üsküp’e hareket. Yerel saat ile 08:25’de varışımızı takiben Üsküp şehir turumuzda; tarih boyunca şehrin ticari faaliyetlerinin merkezi olan ve günümüzde de önemini yitirmemiş, taş sokakları ve tarihi binaları ile Türk Çarşısı, Vardar Nehri, Kale, 6. yy’den kalma Taş Köprü, Türk ve Yahudi mahalleleri, Davut Paşa Hamamı, Mustafa Paşa Camii, Sultan Murat Camii, İsa Bey Camii, Çifte Hamam, Sulu Han, Kapan Han, Saat kulesi, Makedonya Meydanı, hükümet binası, Rahibe Teresa Anıtı görülecek yerler arasındadır. Alışveriş için serbest zamanın ardından otelimize transfer. Akşam yemeği ve konaklama Üsküp’te.

2. GÜN CUMARTESİ OHRİD-TETOVA – MANASTIR (Bitola)-RESNE – OHRİD GÖLÜ

Sabah kahvaltısının ardından Kalkandelen/Tetovo’ya hareket. Kalkandelen Turumuzda Alaca Camiyi geziyoruz. Sonraki durağımız Manastır (Bitola)’a hareket. Selanik’e yakınlığıyla sınır komşusu turistlerin de uğrak yeri olan bu güzel şehri keşfe çıkıyoruz. Manastır’ı aynı zamanda pek çok Türk dizilerinin de çekildiği yer olarak hatırlayacaksınız. Özellikle “Elveda Rumeli” dizisinin pek çok sahnesi burada çekilmiştir. Gezimiz sırasında; Türk Çarşısını, Bedesten’i, İshak Camiini, Yeni Camii’yi ve gezinin en duygusal anlarını yaşayacağınız Atatürk’ün mezun olduğu Askeri İdadi’yi ve Atatürk Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Ardından Ohrid’e hareket yol üzerinde İttihat ve Terakki’nin en ünlü 3 simasından biri ve Türk Yunan savaşındaki faydaları nedeni ile üne kavuşan Resne’li Niyazi’nin Sarayını görüyoruz. Ohrid’e hareket Akşam yemeği ve geceleme Ohrid’de.

3. GÜN PAZAR OHRID-SVETI NAUM

Sabah kahvaltısının ardından SvetiNaum’a hareket. Muhteşem manzaralar eşliğinde Sv. Naum’a varıyoruz. Burada bölgenin en önemli azizlerinden biri olan Sv. Naum Manastırını ziyaret ediyoruz. Bu bölgeden kaynaklanan ve Ohrid Gölünü de besleyen Kara Drim Nehri, denizden 750 mt daha yukarıda olan Prespa Gölünün fazla sularını, 650 mt rakımlı Ohrid Gölüne taşıyor. Buradaki enfes manzara adeta nefesinizi kesecek niteliktedir. Ardından; 1979 yılında UNESCO Dünya kültür mirası listesine dahil edilen Ohrid Gölü kıyısında kurulan güzel şehir Ohrid’e hareket, varışımızda Ohrid şehir turu, Roma  döneminden kalma anfi tiyatro, Car Samuel Kalesi, 600-700 yıllık olduğu düşünülen büyük bir çınarın yeraldığı Çınar Meydanı, Halveti Tekkesi göreceğimiz yerler arasında. Alışveriş için serbest zamanın ardından otelimize dönüş. Akşam yemeği ve geceleme Ohrid’de.

 

4. GÜN PAZARTESİ OHRID TİRANPODGORICA

Sabah kahvaltısının ardından hareket ile Ohrid’in hemen çıkışında yeralan Arnavutluk sınır kapısından ülkeye giriş yapıyoruz ve keyifli bir seyahat ile Arnavutluk’un başkenti Tiran’a varış. Tiran şehir turumuzda; İskender Bey Meydanı ve Heykeli, Ethem Bey Camii, Saat Kulesi görülecek yerler arasındadır. Turumuzun bitiminde İşkodra’ya hareket. Karadağ sınırına çok yakın olan İşkodra’da konaklayacağımız otele varış. Akşam yemeği ve geceleme İşkodra’da veya Podgorica’da.

 

5. GÜN SALI BUDVA-ST STEFAN KOTOR-BUDVA-TREBINJE(DUBROVNİK)

Sabah kahvaltısının ardından otelimizden ayrılıyoruz. Kısa bir yol ile Karadağ Sınır kapısına ulaşıyoruz. Pasaport işlemlerimizin ardından 2006 yılında bağımsızlığını ilan etmiş olan güzel ülke Karadağ/Montenegro’ya varış. Dalmaçya Kıyıları; Sınır kapısından kısa bir süre sonra Dalmaçya Kıyılarının kıvrımlı güzelliklerini yaşamaya başlıyoruz. 2007 yılında “Aman Sveti Stefan Resort” Otellerine 30 yıllığına kiraya verilerek modern restorasyon çalışmalarıyla turizme kazandırılmış ülkenin en Muhteşem Adası St. Stefan’ın panaromik olarak tepeden fotoğrafını çekiyoruz. Ardından durağımız büyüleyici sahilleri ile Balkanlar’ın en ünlü tatil merkezlerinden Budva. Burada yapacağımız yürüyüş turunda StariGrad (Eski Şehir-Kale) gezeceğiz. Sonraki durağımız gezimizin belki de en aklınızda kalacak yerlerinden; tüm dünyanın gözdesi olan Kotor Körfezini geziyoruz. Burada Kotor Kalesi ve Eski şehir StariGrad’daki turumuzda; Kale Surları, Doç Meydanı, Un Meydanı, StTropen Katedrali, Azize Katerine Kilisesi görülecek yerler arasındadır. Yemek ve alışveriş için vereceğimiz molamızın ardından Bosna-Hersek sınır kapısından geçerek konaklayacağımız Trebinje’ye varış Otelimize yerleşme.

 

Arzu eden misafirlerimiz  için acentamızın düzenleyeceği ekstra Dubrovnik turuna katılma imkanı.(Yeşil Pasaportlu ve shengen vizesine sahip olanlar katılabilirler) UNESCO’nun “Dünya Kültür Mirası Listesi”nde bulunan Dubrovnik şehir turumuzda; 1,2km’lik bir surla çevrili Dubrovnik’in en geniş ve işlekcaddesi Stradun’dangeçerek,caddeninikiyanındabulunanklasikdönemyapılarındanOnoforiusÇeşmeleri’ni,Barokdönemeserlerinden Saat Kulesi’ni,birdönembelediyebinası olarakkullanılanSponzaSarayıveÇeşmesini,İvanGrunduliçMeydanı’ndabulunanRiznica Katedralini, Ortaçağ’dainşaedilmişDominikenManastırı’nıgörüyoruz.Alışverişvegezmeniziçinserbestzaman.Otelimizedönüş.Akşamyemeğive konaklama Trebinje’de. (45€)

 

6. GÜN ÇARŞAMBA MOSTAR –POÇİTEL – SARAYBOSNA

Sabah kahvaltısının ardından yolumuzun üzerinde bizlere yol boyunca eşlik edecek Neretva Nehri kıyısındaki Son Osmanlı Köyü olarak bilinen Poçitel’in 16.yy.’da Osmanlı tarafından yapılan binalarını görüyoruz. Demleme çayı özleyenlere kısa bir molanın ardından Bosna-Hersek’in Hersek bölgesindeki en büyük şehri Mostar’a hareket. Mostar turumuzda önce Mostar Köprüsü’nü görüyoruz. Mimar Hayreddin tarafından 1567 yılında inşa edilen köprü Osmanlı mimarisinin bir şaheseridir. 9 Kasım 1993’te Boşnak-Hırvat Savaşı sırasında Hırvat güçleri tarafından yıkılıncaya dek 427 yıl kullanıldı. Köprüyü yeniden inşa etmek için bir proje hazırlandı. İnşaatı tamamlanan Mostar Köprüsü, aralarında Türkiye’ nin de bulunduğu çok sayıda devletin temsilcilerinin hazır bulunduğu bir törenle, İngiliz Prensi Charles tarafından 23 Temmuz 2004 tarihinde açıldı. Yol üzerinde  yine Neretva kıyısında bulunan suyu ve kuzu çevirmesiyle meşhur Yablanica’da kısa bir molanın ardından Saraybosna’ya hareket. Saraybosna turumuzda Avrupa’nın en müstesna çarşısı Başçarşı’da gezimize başlıyoruz. Osmanlı döneminden beri faaliyete devam eden Kurşunlu Medresesi, Kanuni Sultan Süleyman’ın akrabası Hüsrev Bey Camii ve Külliyesi, Saat Kulesi, Katolik Katedrali, Ortodoks Kiliseleri, 1. Dünya Savaşı’nın çıktığı Latin Köprüsü’nün gezilmesinin ardından Otelimize transfer ve odalarımıza yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme Saraybosna’da.

 

7. GÜN PERŞEMBE SARAYBOSNA BELGRAD

Sabah kahvaltısının ardından Belgrad’a hareket. Yol üzerinde yemyeşil doğanın tadını çıkarıyor ve Balkanların ormanlarını içimize sindiriyoruz. Güzel manzaralar eşliğinde Öğleden sonra Belgrad’a varıyoruz. Akşam yemeği ve geceleme Belgrad’da otelimizde. Bu akşam güzel Belgrad gecelerinin veya meşhur Skadarlija’nın tadını çıkarabilirsiniz.

 

8.GÜN CUMA                                            BELGRAD – İSTANBUL – ADANA

Sabah kahvaltısının ardından Belgrad şehir turumuzda Kaleiçi surları, anıtları, İstanbul Kapı, Terazi Meydanı, Damat Ali Paşa Türbesi, Sokullu Çeşmesi gezeceğimiz yerler arasında. Osmanlı izlerini takip edip Tuna ve Sava Nehirlerinin birleştiği noktada Sırpların deyimiyle “Beograd/Beyaz şehir” e veda ediyoruz.  Tesla Havalimanına transfer. Bilet, bagaj ve pasaport işlemlerimizin ardından THY TK1084 ile saat 20:20’de İstanbul’a hareket. Yerel saat ile 23:05’de İstanbul’a varış. THY TK2476 ile saat 02:25’de (ertesi gün) Adana’ya hareket. Saat 04:00’da Adana’ya varış ve bir başka gezide buluşmak üzere.

ÜCRET Nakit
İki Kişilik Odada Kişi Başı 699 €
2–11 Yaş (aile ile aynı odada) 659 €
Tek Kişilik Oda Farkı 200 €

ÜCRETE DAHİL OLAN HİZMETLERİMİZ

Türk Hava Yollarıile Adana/İstanbul/Üsküp – Belgrad/İstanbul/Adana arası uçuşlar

► Uçakta 20 kg’a kadar bagaj taşıma bedeli

► Havalimanı vergileri

►4* otellerde 7 gece konaklama

► 7 Kahvaltı

► 7 Akşam yemeği

► Programda belirtilen tüm transferler

► Programda dahil olduğu belirtilen tüm geziler

► Programda dahil olduğu belirtilmiş olan yerlerin giriş ücretleri

► Zorunlu sorumluluk sigortası

► TÜRKÇE profesyonel rehberlik hizmeti

 

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

► Programda dahil olduğu belirtilmemiş yemekler ile tüm yemeklerde alınacak içecekler

► Dubrovnik turu: 45€

► Hırvatistan Vize ücreti:140€

► Seyahat Güvence Paketi 20 € (65 yaş üzeri misafirlemiz için sürprim uygulanır.)

Bazı durumlarda iptali de kapsayan seyahat güvence paketinin ayrıntılarını acentamızdan öğreniniz. İstenmeyen durumlar için mutlaka yapılması önerilmektedir.

 

VİZE

► Gezimizdeki ülkelerde vize gerekmemektedir.Ancak ekstra Dubrovnik turuna katılmak isteyenler için vize gerekmektedir. Bu tur için geçerli Schengen vizesi ile yeşil pasaportu olanlar için vize gerekmemektedir. 10 yıldan eski pasaportlar mutlaka yenilenmelidir. Tüm pasaportların gezi dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliği olmalıdır.

►Geziye kaydınızda vize talebinizde acentamız tarafından sizlere vize evrak listesi verilecektir. Hırvatistan vizesi için; evrakları hazırlayıp geziden 90 gün önce acentamıza teslim ettiğinizde vize başvurunuz acentamız tarafından yapılabilecektir. Daha sonrası için de Schengen vizesine başvuru yapılacaktır.

NOTLAR

► Gezimize kesin rezervasyonunuz ancak ödeme ve sözleşme ile mümkün olmaktadır. Taksitli katılım için acentamızdan bilgi

alabilirsiniz. Nakit ödeme şeklinde ise %50 ödemenizi kayıtta ve bakiyenizi ise geziden 45 gün önce yapabilirsiniz.

► Tüm pasaportların gezi dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliği olmalıdır.

► Gezi kayıtlarımızda her yolcunun geçerli pasaport ve/veya nüfus cüzdan fotokopisi ve sözleşme yapılması gerekmektedir.

► 3 kişilik odalarda 3. yatak uygulaması olmayıp 3. yatak standart yataklardan küçüktür.

► Çocuk indirimi sadece 2 yetişkin yanında kalan 11 yaşın altındaki çocuklar için geçerlidir.

ACENTA/REHBER gerekli durumlarda içerik aynı kalmak şartıyla program günlerinde değişiklik yapabilir.

► Vergilerde olabilecek değişiklikler ve ulaşım fiyatlarında meydana gelebilecek artışlar fiyatlara yansıtılacaktır.

► Tur sırasında unutulan, kaybolan, çalınan eşyalardan ACENTAMIZ sorumlu değildir. Lütfen geziye kıymetli eşyalarınızı

getirmeyiniz. Maddi kıymeti olan bagajlarınızı otelde ve/veya otobüste bırakmayınız. Sorumluluk size aittir. Sigortalar bu tür giderleri karşılamamaktadır.

ACENTAMIZ havayolu ile yolcularımız arasında aracı konumda olup, 28/09/1955 Lahey Protokolüne tabidir. Uçuş öncesinde

uçuş detayları değişebilir, uçuş saatlerinin hareket tarihinden 24 saat önce teyit edilmesi gerekmektedir. Yolcularımız saat değişikliği riskini bilerek ve kabul ederek turu satın almışlardır.

 

Tags:

Leave a Reply